دستگاه اذان گو

دستگاه اذان گو

دستگاه اذان گو یکی از دستگاه های ضروری در مساجد و مراکز معنوی است و وجود آن در سایر ارگان ها و صنایع و مجموعه ها باعث می شود با پخش اذان فضایی معنوی و عرفانی ایجاد کرد تا باعث بالا رفتن روحیه کارمندان مجموعه شود. ولی تهیه دستگاه اذان گو با چالش هایی همراه است.

قبل از تهیه یک دستگاه اذان گو چه نکاتی را باید در نظر گرفت؟

دستگاه های اذان گو عموما دستگاه هایی تک منظوره هستند و فقط کار پخش اذان را انجام می دهند. نیازهای یک مجموعه بسیار متنوع و گسترده است و اگر قرار باشد با توجه به هر نیاز یک دستگاه مختص به آن تهیه شود چندین و چند دستگاه بر روی هم تلنبار می شوند که این باعث افزایش هزینه، استهلاک دستگاه ها و بی نظمی در مجموعه می شود. از طرفی این دستگاه باید به آمپلیفایر و سپس به بلندگو متصل شود تا فرایند پخش اذان را انجام دهد که این خود با چالش هایی همراه است.

استفاده از زیرساخت های شبکه های کامپیوتری موجود برای پخس اذان خودکار

شبکه های کامپیوتری بسیار انعطاف پذیر و مقایس پذیر هستند و قابلیت یکپارچگی با سایر سامانه های درون سازمان را دارند. از مزیت ها شبکه های کامپیوتری این است که این قابلیت را دارند که با مبدل هایی گسترش پیدا کنند و برای فرایندی خاص بهینه شوند. به عنوان مثال می توان با استفاده از مبدل های صدا تحت پروتکل SIP که به مبدل های SIP معروف هستند؛ می توان بلنگو ها را به سیستم شبکه متصل کرد و عمل پیجینگ و اعلان های عمومی را از طریق شبکه کامپیوتری انجام داد. به این گونه یک پیجینگ سنتی به پیجینگ تحت شبکه تبدیل می شود. از آنجایی که سیستم شبکه می تواند به سایر بخش ها متصل شود بلنگو ها نیز این قابلیت را پیدا می کنند. به عنوان مثال می توانند با تلفن های تحت شبکه یکپارچه شوند.

مبدل های SIP اَویراک

اَویراک اولین تولید کننده مبدل های SIP در ایران است که برای تبدیل شدن به دستگاه اذان گو بهینه شده است. مبدل های SIP اَویراک بسیار منعطف و مقیاس پذیر هستند و قابلیت برنامه ریزی شدن را دارند. این دستگاه با برنامه ریزی شدن برای پخش اذان برای تمام روز های سال می تواند علاوه بر نیاز های پیجینگ سازمان می تواند امکان پخش اذان خودکار را فراهم سازد. این دستگاه می تواند علاوه بر اینکه می تواند نیاز مساجد به دستگاه اذان گو را پوشش دهد؛ می تواند یک سامانه پیجینگ هوشمند بهینه و کم هزینه را برا مساجد برپا کند. از طرفی در سایر سازمان ها و مراکز با این دستگاه می توان علاوه بر برپایی یک سیستم پیجینگ هوشمند انعطاف پذیر؛ یک سامانه اذان گو خودکار، بدون نیاز به دستگاه های اضافی را نیز برپا کرد.