پیجینگ تحت شبکه

پیجینگ صنعتی

اعلانهای عمومی اعم از تبلیغات، هشدار، فراخوانی افراد، اعلان خطر، پخش اذان و ادعیه، پخش موزیک و صدای زمینه، موضوعی است که در همه اماکن عمومی، سازمانهای کوچک و بزرگ، کارخانجات، میادین ورزشی و… از دیرباز مرسوم و رایج بوده است. همین امر سبب شده است تا سیستم‌های پیجینگ با نیاز‌های ارگان‌ها و صنایع مختلف بهینه شوند تا پیجینگ صنعتی رکن اساسی ارتباطات درون سازمانی باشد.

تفاوت پیجینگ صنعتی با سایر سیستم‌های پیجینگ

همانطور که گفته شد پیجینگ صنعتی در واقع سیستم پیجینگی است که برای نیازهای سازمان‌ها و صنایع بهینه شده است. اجزای پیجینگ صنعتی شامل کنترل پانل، کنسول اپراتور، اینترکام، بلندگو، زنگ و چزاغ چشمک‌زن، junction box، کابل و سیم‌کشی می شود. در سیستم پیجینگ صنعتی می توان مجموعه را به ناحیه‌های مختلف تقسیم کرد تا بتوان پیام‌های متفاوت برای ناحیه‌های مختلف فرستاد. می توان در این سیستم پیام‌ها را از هشدارها و اعلام خطر‌ها جدا کرد؛ حتی می‌توان فرمان جداگانه‌ای تعریف کرد تا از طریق آن بتوان به‌صورت هماهنگ صوت مشخصی مانند صدای اذان را در کل ناحیه‌ها پخش کرد.

 

چالش‌ها در سیستم پیجینگ صنعتی

مهم‌ترین چالشی که سیستم‌های پیجینگ صنعتی با آن‌ها مواجه هستند عدم انعطاف این سیستم‌ها است. با گسترش سازمان نیاز‌های سازمان نیز تغییر می‌کند که در نتیجه نیاز‌های ارتباطی تازه‌ای ایجاد می‌شود. اعمال تغییر در سیستم‌ پیجینگ سنتی به سختی صورت می‌گیرد و مستلزم تغییرات ساختاری و صرف هزینه‌های بسیار است.

چالش دیگر این سیستم‌ها هزینه‌های جانبی و استهلاک‌ اجزای سیستم است. در یک سیستم پیجینگ صنعتی انتشار صوت از طریق یک یا چند آمپلی‌فایر پرقدرت به صورت متمرکز و معمولا از یک یا چند نقطه انجام می‌گیرد. نیاز به آمپلی‌فایر‌های قدرت، سیم کشی‌های طولانی تا بلندگو‌ها و تطبیق امپدانس از چالش‌های دیگر است. افت سیگنال آنالوگ در طول مسیر،افت ولتاژ و در نتیجه افت کیفیت مشکلاتی است که همیشه در پیش رو قرار دارد. آمپلی‌فایر‌‌های قدرت عمر کوتاهی دارند چرا که سیستم پیجینگ نیاز دارد تا همواره این آمپلی‌فایرها فعال باشند؛ در نتیجه پس از مدت کوتاهی عمر دستگاه‌ها پایان می‌یابد و نیاز است که تعویض گردند.

از دیگر چالش‌های سیستم پیجینگ صنعتی که باید به آن اشاره کرد این است که این سیستم‌ها به شدت وابسته به مکان هستند و انعطاف مکانی بسیار کمی دارند. از طرف دیگر ارتباط بین اجزای سیستم در فواصل دور دشواری‌های بسیاری را به همراه دارد.

 

تحول پیجینگ صنعتی به کمک پیشرفت تکنولوژی

روش‌های مختلفی برای پیاده‌سازی سیستم پیجینگ صنعتی وجود دارد که جدیدترین و بهینه‌ترین روش‌ها پیجینگ تحت شبکه می باشد. در این سیستم می‌توان با اضافه کردن یک دستگاه مبدل آنالوگ به دیجیتال تحت پروتکل SIP از امکانات فناوری VoIP در انتقال صوت استفاده کرد. در سیستم پیجینگ تحت شبکه می توان از تمام امکانات شبکه‌های کامپیوتری استفاده کرد. در این نوع از سیستم پیجینگ سیم کشی به حداقل می‌رسد؛ محدودیت‌های مکانی کاهش پیدا می کنند و اتلاف انرژی و صرف هزینه کمتر صورت می‌پذیرد.

مبدل SIP مدل AVIROK C1003

AVIROK C1003 یک مبدل SIP ساخت ایران است که با توجه به نیازهای سازمان‌ها و ارگان‌های داخلی بومی‌سازی شده است. این دستگاه دارای یک کنترلر هوشمند است که به هنگام آغاز و پایان پیام صوتی آمپلی‌فایر قدرت را روشن و خاموش می کند. این دستگاه از این نظر هوشمند است که روشن و خاموش شدن آمپلی‌فایر مانع از دست رفتن بخشی از پیام نمی شود و کاملا با پیام همگام است. این ویژگی این دستگاه باعث کاهش هزینه و کاهش اتلاف انرژی و کاهش تولید گرما می شود. زیرا روشن بودن دائمی آمپلی‌فایر(به گونه‌ای که در سایر مبدل های SIP و سایر سیستم‌های پیجینگ تحت شبکه رایج است) باعث مصرف انرژی و تولید گرما و کاهش عمر دستگاه می شود.

پیجینگ صنعتی