سیستم پیجینگ تحت شبکه

سیستم پیچینگ تحت شبکه چیست؟

سیستم پیجینگ تحت شبکه یکی از تکنولوژی‌های ارتباطی درون سازمانی است که امروزه بسیار مورد توجه قرار گرفته است. وجود یک سیستم ارتباطی درون سازمانی مسأله‌ای حیاتی برای تمام سازمان‌ها و ارگان‌ها است؛ برای همین سیستم‌های مختلف پیجینگ برای رفع نیاز‌های سازمانی طراحی شده ‌است. ولی نیاز‌های سازمان‌ها روز به روز در حال تغییر و گسترش است در نتیجه بایستی سیستم های ارتباطی داخل سازمانی نیز قابلیت گسترش وتغییر را داشته باشند برای همین سیستم های پیجینگ تحت شبکه نظر‌ها را به سمت خود جلب کرده‌اند.

سیستم پیجینگ تحت شبکه در یک نگاه

برای توصیف سیستم پیجینگ تحت شبکه می توان ازسه عبارت استفاده کرد: انعطاف پذیر، قابل گسترش، یکپارچه با تلفن‌های تحت شبکه. مبنای کار سیستم پیجینگ تحت شبکه، شبکه های کامپیوتری است. در واقع می توان گفت سیستم‌‌های پیجینگ تحت شبکه تمام ویژگی‌های شبکه‌های کامپیوتری را دارا هستند. با استفاده از شبکه های کامپیوتری محدودیت‌های مکانی از میان بر‌داشته می‌شوند و به این علت که از خواص گسترش شبکه‌ها، فارغ از نوع رسانه، می توان با هم‌بندی(توپولوژی) های مختلف استفاده نمود؛ به سادگی قابل انعطاف و گسترش هستند. با توجه به پیشرفت تلفن‌های هوشمند تحت شبکه سیستم های شبکه امکان یکپارچگی با تلفن‌های هوشمند را دارا هستند. پس بدون علت نیست که سیستم‌ پیجینگ تحت شبکه بسیار مورد توجه قرار گرفته‌ است؛ زیرا به نظر می‌رسد کارآمد‌ترین تکنولوژی ارتباطی درون سازمانی باشد.

 

تفاوت سیستم پیجینگ تحت شبکه با سیستم های پیجینگ سنتی

اکنون این پرسش مطرح است که سیستم پیجینگ تحت شبکه چگونه سیستم های پیجینگ سنتی را متحول کرده است؟

اجزای یک سیستم پیجینگ شامل بلندگو، آمپلی‌فایر و جعبه فراخوان است؛ در ادارات و ارگان‌ها تلفن‌های چند کاناله نیز به این مجموعه افزوده می شوند. تنها راه ارتباطی این اجزا سیم کشی با کابل‌های مسی است. واضح به نظر می‌رسد که اگر اجزای ارتباطی زیاد باشند و یا مسافت‌های طولانی نسبت به هم داشته باشند برپایی سیستم پیجینگ با دشواری‌های بسیاری روبه‌رو می شود. علاوه بر این با گذشت زمان و تغییر نیازهای سازمان اگر نیاز به گسترش و یا تغییر در سیستم پیجینگ بوجود آید دستکاری در سیستم‌های پیجینگ سنتی هزینه و مشکلات بسیاری را به همراه دارد.

از آنجایی که سیستم پیجینگ تحت شبکه نیاز به سیم کشی نقطه به نقطه ندارد و می‌توان در آن از خاصیت شبکه‌های ستاره‌ای استفاده کرد محدودیتی در تعداد و مسافت میان اجزای ارتباطی وجود ندارد و اگر نیاز‌های سازمان، تغییر در سیستم ارتباطی را ایجاب کند نگرانی از بابت هزینه و میزان انعطاف پذیری سیستم پیجینگ تحت شبکه وجود ندارد.

 

پیاده‌سازی سیستم پیجینگ تحت شبکه

برای پیاده‌سازی یک سیستم پیجینگ تحت شبکه نیاز به یک دستگاه مبدل صوتی تحت پروتکل SIP است. این دستگاه در بازار به عنوان مبدل SIP شناخته می شود. عملکرد مبدل SIP به این صورت است که به عنوان یک واسط میان بلندگو و سرور شبکه قرار می گیرد تا بتوان بلندگو را از طریق شبکه به سایر اجزای سیستم ارتباطی متصل کرد. با اضافه شدن این دستگاه به بلندگو می توان از هر سرویس دهنده‌ای به بلندگو دسترسی پیدا کرد و پیام مورد نظر را انتقال داد.

مبدل SIP از آنجایی که یک مبدل آنالوگ به دیجیتال است؛ می تواند سیستم‌های سنتی پیجینگ را به شبکه های کامپیوتری متصل کند تا یک سیستم پیجینگ سنتی به سیستم پیجینگ تحت شبکه تبدیل شود.

مزایای سیستم پیجینگ تحت شبکه نسبت به سیستم های پیجینگ سنتی

سیستم پیجینگ یکی از ارکان حیاتی سازمان‌ها و ارگان‌ها است. علی‌رغم کاربردی بودن پیجینگ‌های سنتی، تغییرات نیازهای سازمان باعث ناکارآمد شدن این سیستم‌ها از جنبه‌های مختلف شده و پیکربندی مجدد سیستم پیجینگ سنتی منطبق بر تغییرات جدید پر هزینه می‌باشد.

در جدول زیر سیستم پیجینگ تحت شبکه با سیستم پیجینگ سنتی مقایسه شده‌ است.

 

سیستم پیجینگ تحت شبکه سیستم پیجینگ سنتی
انعطاف پذیری  بسیار آسان عدم انعطاف پذیری و یا مبتنی بر ایجاد تغییرات ساختاری

و کابل کشی

امکان همپوشانی در ناحیه بندی (زون بندی) عدم امکان همپوشانی
مقیاس پذیری بسیار آسان بدون وابستگی به نوع رسانه مقیاس پذیری محدود و بسیار پر درد سر و وابسته به توسعه سخت افزاری
کیفیت بسیار بالا و دیجیتال با سیستم صوتی HD نویز پذیری بسیار بالا و افت کیفیت در طول زمان
امکان یکپارچه سازی با سامانه مرکز تلفن های تحت شبکه عدم یکپارچه سازی با سامانه های مرکز تلفن تحت شبکه
امکان استفاده از بستر های شبکه های موجود در سازمان

و کاهش هزینه

نیازمند ایجاد بستر مستقل
امکان مدیریت پیام ها و زمان بندی پخش اعلان یا اذان مدیریت پیام ها و زمان بندی نیازمند تجهیزات جانبی

سخت افزاری می باشد

انعطاف پذیری در جایگاه اپراتور بدون وابستگی به مکان وابستگی اپراتور به مکان تجهیزات مرکزی

 

آنچه از این مقایسه نتیجه گرفته می‌شود این است که روی آوردن سازمان‌ها به پیجینگ تحت شبکه امری اجتناب ناپذیر است. از طرفی این سیستم مزیت‌های بسیاری نسبت به سیستم‌ سنتی دارد؛ از طرف دیگر نیاز‌های سازمان‌ها روز به روز در حال تغییر و گسترش است و تنها سیستم‌های قابل انعطاف و توسعه، سیستم‌های تحت شبکه هستند. ضمنا امروزه بستر شبکه شریان حیاتی هر سازمانی است که آماده بودن آن به عنوان بستر پیجینگ تحت شبکه از هزینه‌های پیاده‌سازی این سیستم خواهد کاست.